» Achievements »

School Achievements


  • 1

    Std X- Pune City Topper- 2 times.

  • 2

    Std XII- PCMC Topper- 1 time.

  • 3

    Blossom Public School has been declared as No.- 1 in PCMC under CBSE national curriculum for the year 2014 and 2015 for 2 consecutive years

  • 4

    Appreciation letter for commitment and dedication of the school in the field of education , by HRD Minister Mrs. Smriti Irini

Faculty Achievements


We have highly qualified and experienced teaching staff, which facilities learning.
They make teaching learning process easy, interesting and effective. Some teachers have qualified SET, NET examination. Some teachers are pursuing M.Phil and Ph.D


  • 1

    Mrs Rani Chakravarti (PGT-ENGLISH)

    1. Certificate of Excellence in contribution towards AWWA (Army Wives Welfare Association) 10 Infaulty Division.

    2. Letter of Appreciation from Chairman of Army School Kota for "Teaching of English in Interactive Mode" attended workshop at Jadhpur (Dec 1999).

    3. School Magazine Editor- MGN Public School Jalandhar (1981-1982)

    4. Best Lesson Plan Award (Army Public School Chandimandir) in "Intel tech to Future" Computer teaching Learning Course (2002-2003)

  • 2

    Mr Sanjay Tak (PGT-HINDI)

    1. Given Lecture on "Role of youth on Rashtriya Vikas" Organised by Nehru Yuva Kendra, on current situation of student at Swami Vikanand Highschool Yamuna Nagar, on 14 April 2018 on B.R Ambedkar Jayanti at Ashoka Society Thergaon.

    2. Invited as Chief guest at Bhartiya Vidya Peeth English Medium on Hindi Diwas.

    3. Worked as Judge on 2017 organized by Maharshtra Vaktratva Parishad on State level debate competition, Shivjayanti Debate competition organized by Shivtej Trust Ahmed Nagar, on debate competition on 75th B-day of Mr Sharad Pawar in Ahmed Nagar.

  • 3

    Mrs Mona Nigam ( PGT-COMPUTER SCIENCE)

    Worked as JEE OBSERVER (0160280)Computer Based Examination at Nutan Maharashtra Institute of Engineering and Technical at Talegaon Dabhade, PUNE in 2016.

  • 4

    Mrs Samruddhi Survey (TGT-HINDI)

    1. 'Received Rashtrabhasha Bhushan Award' and Gold Medal by 'Mahatma Gandhi Rashtrabhasha Hindi Prachar Sanstha' in 2011.

    2. Worked as Judge for Jeevan Vidya Misson at Hindi Vyakhyan Mala in 2014.

    3. Publilshed Marathi book BHAV GARG KAVYASANGRAH in 2017.

  • 5

    Mrs. Shamal Shinde

    1. Received Best Sport Teacher award (Dated 18.09.2016) from Pune Bharat Scoute Guide Jilla at Pimpri - Chinchwad ity Athelitics association,

    2. Received Best Scouts Guide award. (Dated 10.10.2016) from Pune's - Maharashtra Rajya, Sanstha, Pune's.

    3. Received Rashtriya Aadarsha Mahila Samaj Bhushan Award from Rashtrya Kavya Mitra Sanstha, Pune's

    4. Recived Best Sport Teacher award. (Dated 09.10.2017) from Durga Devi Pratisthan, Vikas Nagar, Dehuroad's- Guruji Vichar Manch, Kati's, Tal-Tuljaput, Dist-Osmanabad.

    5. Recived Kati Bhushan Best Sport's Teacher Award. (Dated 11.06.2018)

Student Achievements


  • 1

    Mast. MANAS KUMAR SINHA

    Mast. MANAS KUMAR SINHA of CLASS VII has achieved third level prize of Rs 51,000 cash money and certificate of KALPANA CHAWALA NATIONAL SCHOLOR EXAM(KCNS) which includes subjects like Maths , Science , General Knowledge.

  • 2

    Mast. Abhishek Kumar

    PCMC Topper and Pune city 2nd Topper Mast. Abhishek Kumar
    (97.8 % Class- XII, CBSE Board ,2014-15)



STUDENTS ACHIEVEMENT IN SPORTS & OTHER AREAS INTERNATIONAL LEVEL
V Siddhant Dommeti Karate Gold  
NATIONAL LEVEL
IX Lavanya Karate Gold Medal  
Om Gangal Trio - Dance Trophy  
VIII Anjali Joshi Abacus  
Pranav Tekade Football Certificate   
Shrusti Kadam Skating  
Gargi Argude Karate Medal   
Shri Wakhare  Karate Medal   
VII Pranav Hiremath Karate  
Swaranjali Wadkar  
Aakarsh Shrivastav  
Varad Suvarnkar Yoga & Gymnastic  
Ankit Shahu Thi Boxing  
VI Sneha Phoot Karate  
ShrinikUdhaykar  
Maitrayee Joshi  
Aditya  
Vaishnavi  
Ishan Gaikwad  
V Ishan Jadhav 2 bronze  
Harshal kale Bronze  
IV Eshan Shinde Karate Silver medal  
Soha Belvadi Gold medal  
  Sara singh Karate GOLD  
Atharva dhurmal  
Sai kedar  
Jignesh kokil  
Omsaighodke  
STATE LEVEL
IX Lavanya Karate Bronze Medal  
VIII Sameen Karate Bronze Medal  
VII Rushikesh Phule Cricket Trophy   
Akash Rohit Srivastava Karate Bronze Medal  
Soham M. Kulkarni Thai Boxing Medal  
Aditya Darshale Cricket Trophy   
Atharva Deshmukh  Karate  Medal  
Aryan Chit  
Param Jadhav  
Akash Bronze Medal  
Rishikesh  
VI Kartik Mahtole Karate Medal    
RiteshSphan Abacus Trophy    
V Pranjal Jadhav Karate Silver medal  
Siddhant Dommeti Gold Medal  
IV Avadhut kadam Badminton Trophy  
Arohi Bhadale Karate Gold and silver  
III Manasvi Mahesh Ghotkar Karate Bronze Medal  
Rohan mishra Gold  Medal  
II Shubham ASshokSinde Spell Bee  
DISTRICT LEVEL
VIII Soham SambhajiSahapure Karate Bronze Medal  
Akshay Ashok Jadhav Football Silver Medal  
Garima Jambulkar Badminton Trophy  
VII DhanashreeJamdade Karate Medal   
Kshitij Rane Karate &Swimming  
Soham Shahapure  Cricket Trophy   
Aditya Nilesh Borole Kickboxing Bronze Medal  
Rushikesh Laxman Phule Karate  
Sanskar Kadam Kick Boxing Medal  
VI Rudra Patil Karate  
Lakshita Prasad  
OTHERS
         
X Acand Mishra Debate Trophy  
Ashwariya Shrivastava  
VII Sharvani Gunjan Kavita Vachan  
III Akriti Dubey Sankaram music olympiad (mmoa) First winner trophy  
Ayush Abhijeet Vairagi All India arithmetic genius contrast rank 1st First Trophy (Cash Rs. 20,000)  
Aayush Vairagi   All India Arithmetic Genius Inter school Contest  

CBSE Results


    CBSE RESULTS  OF CLASS X AND XII  2018

    Secondary School Certificate Examination (Class X) RESULT 2018

    • School Topper – Isha Vijay Dighe (97.6%)
                                  Neelima Avunash Dandekar(97.6%)
    Sr. No Roll No. Name of the Students Percentage
    1 4165029 Isha Vijay Dighe 97.6
    2 4165032 Neelima Avunash Dandekar 97.6
    3 4165049 Hrithik Ashwani Garg 96.8
    4 4165034 PurvaBhalchandra Deshmukh 96.4
    5 4165035 Resham Ashok Patil 96.4
    6 4165043 Anikit Ashwani Garg 95.6
    7 4165068 Pranita Prashant Maske 95.6
    8 4165037 Siddhi sunil Deshpande 95.4
    9 4165074 Vaibhavi Vasant Bhamare 95.4
    10 4165060 Siddharth Sunil Madathil 95
    11 4164943 Omkar Vijay Kadam 94.8
    12 4164923 AnujaAtmaram Shinde 94.2
    13 4165036 Shreya Sateesh Deshpande 94
    14 4165027 Anujna Ganesh Hegde 93.6
    15 4164979 Omkar Shashikant Taple 92.4
    16 4164934 Surbhi Prasad 92.2
    17 4164949 Rushil Naval Patel 92.2
    18 4164995 Yash Vijaykumar Chavan 92.2
    19 4164994 Yash Anil Waware 91.8
    20 4165042 Amit Sunil Sakhare 91.8
    21 4164929 Sanvi Arvind Mishra 91.4
    22 4164960 Hershita Ishwar Patil 91.4
    23 4165045 Atharva Sunil Kaspate 91.2
    24 4165013 Kiran Dattatray Landage 91
    25 4165050 Karan Vishal Dua 91
    26 4165057 Pratham  GajananSalunkhe 91
    26 4165025 Yash Bharat Kaspate 90.8
    27 4165066 Karthika M. Nambiar 90.8
    28 4165041 Aditya AdinathKuchanur 90.6
    29 4165024 Yash Padmakar Deshmukh 90.4
    30 4165004 VaibhaviSachin Chavan 90.2

    Total student appeared = 168
    Above 90% - 30 Students
    Above 80% - 62 Students
    Above 70% - 45 Students
    Above 60% - 24 Students
    Below 60% - 7 Students

    Students who got 100 marks in the individual subjects

    Sr. No. Name of the Students Sanskrit Science Maths
    1 Neelima Avunash Dandekar 100 - -
    2 Purva Bhalchandra Deshmukh 100 - -
    3 Siddharth Sunil Madathil 100 - -
    4 Hrithik Ashwani Garg - 100 -
    5 AnujaAtmaram Shinde - 100 -
    6 Omkar Vijay Kadam - - 100


    Senior School Certificate Examination ( Class XII ) RESULT 2018

    • POORVA DILIP MOGHEKAR 95.4%
    • ADHIRAJ RASTOGI 95%
    • AMITA RAJENDER SAROYA 94.8%
    • SHREYASI AMIT SWAMY 94.8%
    • RONAK JUGALKISHOR KHANDELWAL 94.8%
    • Heartiest Congratulations to AMITA SAROYA FOR SCORING 100% MARKS IN Fine Arts & PRAJWAL THITE in Physical Education.
    • Total student appeared = 89
    • Result- 100% All First Class
    • 16 students score above 90%


    RESULT (2010 TO 2018)
    CLASS -X
    ACADEMIC YEAR NO. OF STUDENTS APPEARED FOR EXAM RESULT NO. OF STUDENTS ABOVE 90 % NO. OF STUDENTS IN FIRST CLASS NO. STUDENTS WHO SCORE 100 MARKS TOPPER STUDENT'S % ge
    2009-10 16 100 4 13 0 88.8
    2010-11 39 100 9 38 0 94.8
    2011-12 52 100 19 50 0 96.8
    2012-13 72 100 18 68 1 (Maths, sci) 98.8
      Abhishek Kumar - Pune City Topper (98.8%)
    2013-14 89 100 22 86 1 (Sankrit), 96.8
    2014-15 122 100 36 118 3 (Sanskrit) 97.2
    2015-16 146 100 67 142 4 (Sanskrit), 1 (Maths), 3 (Soc. Sci) 98.8
    2016-17 164 100 60 164 4 (Sanskrit), 3 (Maths), 1 (Sci), 2 (Soc. Sci) 99.4
      Tejas Sable - Pune City Topper (99.4%)
    2017-18 168 100 30 161 3 (San), 2 (Sci) & 1 (Maths) 97.6
                 
    CLASS - XII
    2012-13 25 88 3 8 0 82
    2013-14 44 97.7 1 26 0 93.8
    2014-15 40 92.5 2 35 1 (Maths), 2 (Phy Edu) 97.8
      Abhishek Kumar - Second Topper in Pune, Topper in PCMC (97.8 %)
    2015-16 53 100 6 49 1 (Chem), 95.2
    2016-17 64 100 7 60 1 (Home Sci) 94.2
    2017-18 89 100 15 86 1 (Paniting), 1 (Phy Edu) 95.4

© 2018 . All Rights Reserved | Designed And Developed by Digital Content Development DCD-ARQAC, JSPM-TSSM, Pune. Visitor Count - 74825